İlişkilerin DNA’sı: Bağlılık çeşitleri

Benzer özelliklere sahip kişileri neden kendinize çektiğinizi merak ettiniz mi hiç? Bu gerçekten şans işi mi yoksa hep aynı karakteristik özelliklere sahip kişilerle romantik bağı bilerek ve isteyerek mi kuruyorsunuz?

Bu ikilemi daha iyi anlayabilmek için psikoloji ve insan davranışlarına bakmakta fayda var. Her şey aslında doğduğumuz zaman başlar!
Evet… bebekler ve çocuklar, onları sahiplenen, ilk kelimelerini öğreten ve dünyayla nasıl etkileşim kuracaklarını gösteren kişilerle benzersiz bağlar oluştururlar.

Kısacası, romantik ilişkilerimizde oluşturduğumuz patern aslında bebeklik döneminde geliştirdiğimiz bir bağlılık stilidir.

Bağlanma stilinizi anladığınızda, etkileşimlerinizin nasıl ortaya çıktığını anlayabilirsiniz. Yalnızca ilişkileriniz de değil, bu genel olarak sosyal iletişim yeteneğinizinde paternidir aynı zamanda.

Amir Levine “attached” kitabında çiftlerin bağlanma stilini 3 kategoriye ayırmış:

  1. Eğer Anxious (endişeli) bağlılık kategorisine giriyorsanız, ilişkinizi üstüne cok düşüyor ve sürekli partnerinizin sizi sevip sevmediği noktasında takılı kalıyorsunuz demektir.Endişeleriniz arasında sevgilinizin sizinle yeteri kadar zaman geçirip geçirmediğini sorgulamak, telefonlarınıza neden hemen dönmediğini irdelemek gibi bir çok sebep bulunuyor.
  2. Eğer Avoidant (kaçıngan) kategorisine giriyorsanız, özgürlüğünüze ilişkinizden daha fazla değer verdiğiniz anlamına geliyor. Duygularınızı paylaşmaktan kaçınıyorsunuz ya da minimuma indirgemeyi daha çok tercih ediyorsunuz.Aklınızda ki “doğru kişi” kavramı gerçekten çok nitelikli, bu ilişkilerinizde en ufak bir terslikte hemen ön plana çıkıyor.
  3. Son olarak da Secure (güvenli) bağlılık stili var. Bu kategorideki kişiler partnerlerinin üstüne çok düşmek ve umursamamak arasında ki ince çizgiyi en çok dengeleyebilen kişiler. Secure kişiler hislerini samimiyetle vurgulamaktan asla endişe etmezler. Partnerlerini çok iyi gözlemlerler, belli bir süre sonra dudaklarından çıkacak kelimeleri bile bilirler. Bu kişiler mutlu bir ilişki için doğuştan yeteneklidirler, iki secure bağlılık stiline sahip çiftler nadiren ilişkilerinde sorunlar yaşarlar.

Hangi bağlanma stiliniz olduğunu öğrenmek için Attached kitabının resmi sitesinde ki anketi doldurabilirsiniz.

Anxious ve avoidant karegorisinde olan bireylerin daha sağlıklı bir ilişki içinde olabilmesi için Secure bağlılık kategorisinde olan biriyle beraber olması daha makuldur. Gelecekte daha bilinçli ve mutlu beraberlikleri için sizin ve partnerinizin hangi kategoride olduğunuzu bilmekte fayda var. İlişkilerde bağlanma türünüzü tanımlamayı ve diğer bağlılık kategorilerini tanımayı ögrendiğinizde, daha uyumlu kişiler bulmayı ve mevcut ilişkilerinizin geliştirilmesi becerisini kazanabilirsiniz.